Historia

Jak podają klubowe dokumenty Klub powstał w 1923 roku z inicjatywy Bronisława Tesmera. W zasadzie to zawiązała się drużyna piłki nożnej - mieszane polsko-niemieckie towarzystwo sportowe, mimo iż istniała już w Zakrzewie drużyna piłkarska skupiająca niemiecką społeczność. Drużyna niemiecka rozgrywała swoje mecze na stadionie, z którego obecnie korzysta nasz Klub. Z kolei zespół, który powstał w 1923 roku grał swoje spotkania na boisku znajdującym się w tamtym czasie w miejscu, gdzie obecnie mieści się m.in. zakrzewski bank.

Obok Bronisława Tesmera w gronie założycieli klubu byli: Ambroży Jęsiek, Paweł Kocea, Bernard Lange, Jan i Franciszek Mielke, Antoni Roda i Stanisław Rychel. W 1924 roku dość znacznie wzrosła liczba członków drużyny piłkarskiej i w tym samym roku funkcję prezesa objął Andrzej Cisek. Również w 1924 roku, po sugestiach ks. dr Bolesława Domańskiego – prezesa V Dzielnicy Polaków w Niemczech, której Zakrzewo było siedzibą – drużyna przyjęła nazwę Klubu Sportowego „Jedność”. Nazwę symbolizującą zjednoczenie wszystkich Polaków, wszystkich polskich zawodników w jednym narodowym zespole sportowym. W ten sposób rozpoczął swoją działalność najstarszy klub w powiecie złotowskim. W latach 1931-1936 „Jedność” działała pod prezesurą Jana Lange. W tym też czasie w klubie rozpoczęła działalność sekcja siatkówki dziewcząt oraz sekcja lekkoatletyczna. Sportowcy udzielający się w tym czasie w życiu klubu, byli jednocześnie czynnymi członkami chóru, orkiestry, zespołu tanecznego, a także uczestniczyli aktywnie w pracach koła przysposobienia rodzinnego. W 1934 roku na dziesięciolecie istnienia klubu, dziękując tym samym za jego działalność, społeczeństwo Zakrzewa ufundowało dla „Jedności” jej pierwszy sztandar. W latach 30-tych nasza drużyna była bezkonkurencyjna w spotkaniach z drużynami z tzw. Pogranicza. Trzykrotnie zdobyła puchary przechodnie jako najlepsza drużyna oraz tytuł Mistrza Pogranicza i Kaszub. Ówczesna drużyna piłkarska utrzymywała ożywione kontakty z polskimi klubami z: Chodzieży, Chojnic, Nakła, Nowego Tomyśla, Opalenicy, a nawet z Poznania (historyczny mecz zespół rozegrał latem 1936 roku w Złotowie z II-ligową drużyną FC „Peusseu”). W obecności około 1000 widzów nasz zespół wygrał. W innych dyscyplinach klub nie odnosił większych sukcesów, choć żeńska drużyna siatkówki była w tym czasie jedną z najlepszych w powiecie. W przedwojennym okresie działalności klub zrzeszał blisko 80 członków. Działalność „Jedności” przerwana została wskutek wybuchu II Wojny Światowej.

Na nowo członkowie klubu zaczęli się organizować w połowie lat 50-tych. W 1957 roku prezesem został Lucjan Gabriel. Aktywnie w tworzeniu nowej drużyny uczestniczyli także Bernard Gray – jeden z pierwszych założycieli jeszcze tej przedwojennej drużyny, a także Marian Radtke. W tym czasie zespół uczestniczył w rozgrywkach klasy B województwa koszalińskiego. Do najlepszych jego zawodników należeli wtedy: Kazimierz Sieg, Witold Jęsiek i Henryk Lewandowski. Kolejnym prezesem został Franciszek Kulpa, a po nim przewodnictwo w klubie objął Witold Jęsiek. W tym okresie powstała też klubowa szatnia, która funkcjonowała do 1996 roku. W 1965 roku prezesem został Alfons Bordhien, a w 1970 roku Antoni Warpiński. W tym okresie zespół wygrał klasę B i zakwalifikował się do rozgrywek klasy A. Warto wspomnieć, że w 1973 roku powstała sekcja strzelecka, która wywalczyła m.in. mistrzostwo powiatu i mistrzostwo woj. koszalińskiego, a następnie reprezentowała województwo w Mistrzostwach Polski o Puchar Robotnika Rolnego, gdzie zajęła V miejsce. W 1974 roku z okazji 50-lecia istnienia klub otrzymał nowy sztandar, a od kolejnego roku, zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym, „Jedność” uczestniczy w rozgrywkach piłkarskich organizowanych przez OZPN w Pile. Pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych działaniami klubu kierował Henryk Lewandowski, a po nim Mieczysław Wajnstok, Wiktor Buława, a w 1985 roku prezesem został Jan Wojciechowski. W 1992 roku, już w nowych warunkach ustrojowych prezesem został Czesław Greczyło. W czasie jego kadencji rozpoczęła się też budowa nowej, obecnej klubowej szatni. Po czterech latach prezesury Czesława Greczyły, w 1996 roku zastąpił Edmund Bindek. On z kolei piastował funkcję przez dwa lata i od 1998 roku, nieustannie, aż do dzisiaj prezesem jest Eugeniusz Barabasz.

Przez ostatnie lata w klubie wiele się zmieniło. Postawiono nowe ogrodzenia boiska, wykonano płytę treningową, remont płyty głównej, usypanie wału i budowę trybuny, na której zainstalowano 200 krzesełek. Udało się tego wszystkiego dokonać dzięki wsparciu wójta, pomocy finansowej pozostałych gminnych klubów sportowych ze Starej Wiśniewki, Głomska i Zakrzewa, a także dzięki zbiórce wśród kibiców. Obecnie klub zrzesza ok 50 zawodników w kategoriach juniora i seniora. 

W 1984 roku „Jedność” nawiązała kontakty z niemiecką drużyną z Eggesin. Od 2000 roku na obiektach „Jedności” (choć coraz głośniej mówi się o tym, że od przyszłego roku zawody będą organizowane na boisku w Starej Wiśniewce) odbywa się międzynarodowy turniej piłkarski chłopców. Przez lata trwania imprezy, oprócz gości z Niemiec grali w niej mali adepci piłkarstwa z Francji, Białorusi i Litwy.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości